wiki

Asta

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 6209
Antal män med namnet i Sverige: 0
Hur många heter Asta + sök på alla andra namn
  • Betydelse
  • Redigera betydelse
Kvinnonamnet Asta är förmodligen en kortform av Astrid eller Anastasia och har använts i Sverige sedan början av 1800-talet. Enligt en annan tolkning härstammar det från det grekiska ordet för stjärna.

Ásta är ett relativt vanligt namn på Island, där det kommer av ordet ást som betyder kärlek.

Namnet hade en viss popularitet under mellankrigstiden, men har sedan dess inte varit speciellt vanligt. De senaste åren har dock användningen ökat något igen. Det finns även en som heter Asta-Anna som andranamn. Namnsdag: 27 november (sedan 1986).
Källa: E    Uppdaterad: 2014-08-31
Stämmer inte beskrivningen? Det går enkelt att redigera betydelsen via "redigera" fliken.
Anmäl beskrivningen som felaktig

Bilder på kända Asta

Här är bilder som besökarna har laddat upp. Tycker du någon Asta saknas? Ladda upp en bild här »
Det finns inga bilder uppladdade.

Bilder på ännu okända Asta

Bilder på nyfödda Asta

Bildgalleri - Senast uppladdade bilderna

Du som besökare kan ladda upp bilder på dina favoritpersoner för respektive namn. Var med och bidra till att få sajten så komplett som möjligt. För att ladda upp en bild så söker du fram namnet med vår sökfunktion och använder bilduppladdningsformuläret. Till namnsök »

Namngenerator

Vad ska barnet heta? Detta är en namnslumpgenerator som föreslår namn utifrån vad föräldrarna heter.

Matas inga namn in blir svaret helt slumpmässigt.

Förälder 1:
Förälder 2:
Flicka    Pojke

Namnsdag April 19

Svenska Namn - Driftat av Svenska Allt för Föräldrar AB. All Rights Reserved 2018. Kontakta oss - Om cookies